Asimov, Isaac: Nesmrtelný bard


Ve světě budoucnosti dělá každý to, pro co se hodí nejlépe. O vzdělání a zaměstnání lidí rozhoduje počítač. Čas od času se však vyskytne jedinec, který se zdánlivě nehodí k ničemu. Takovému pak nezbývá, aby strávil celý zbytek života v ústavu pro duševně zaostalé - pokud neprokáže, že je schopen zastávat nějaké POVOLÁNÍ.

Dva astronauti naleznou na povrchu Měsíce artefakt mimozemského původu. Po krvavé roztržce zaviněné rozdílným názorem na jeho použití, jej jeden z stačí před svou smrtí ukrýt. Aby ho jeho kolegové mohli znovu nalézt, zanechá jim KLÍČ.

Jestliže se astrotěžařské lodi připlete do cesty černá díra, dá se počítat s opravdu velkým malérem. Dva kosmonauté uváznou na oběžné dráze kolem objektu, který hrozí pohltit celou sluneční soustavu. Aby zachránili lidstvo i svou vlastní kůži, zvolí řešení, které se může zdát poněkud STAROMÓDNÍ

Výběr z povídek Isaaca Asimova, popularizátora vědy, velmistra science fiction a klasika tohoto žánru obsahuje třináct u nás knižně dosud nevydaných příběhů.

Brož., 316 str., 189 kč, přeložili: J. Skoupá a J. Hořejší, obálka: R. Morrill


OBSAH:

Výročí
Klíč
Je takový nádherný den
Verdikt nikoliv konečný
Staromódní
Povolání
P-skluz
Třísetletý incident
Cizenec v ráji
Když svatí pochodují
Život a doba Multivaku
Šikana
Nesmrtelný bard