Gaiman, Neil: Předběžné varování – Krátké fikce a disturbance


„My všichni máme svoje malé spouště… věci, které na nás čekají v temných chodbách našich životů,“ píše Neil Gaiman v úvodu Předběžného varování, pozoruhodného kompendia pětadvaceti povídek a básní, ve kterých zkoumá transformativní moc imaginace.
V povídce "Dobrodružný příběh" – jistým způsobem spřízněné s knihou Oceán na konci uličky – se Gaiman zamýšlí nad smrtí a jak si lidé berou svoje příběhy s sebou, když umírají. „Kalendář příběhů“ je sestaven z minipovídek o měsících v roce – příběh pirátky a březnových větrů, iglú postaveného z knih a pohlednice ke Dni matek, která způsobí poruchu ve vesmíru. V povídce „Případ smrti a medu“ nabízí Gaiman možnost podívat se na legendárního detektiva Sherlocka Holmese trochu jinak. Ve sbírce najdete také „Bezčasí“, velice zvláštní příběh napsáný v roce 2013 pro oblíbený seriál Pán času, stejně jako dosud nepublikovaný příběh ze světa Amerických bohů „Černý pes“ o tom, co se stalo, když se Stín cestou zpátky do Ameriky zastavil v jedné vesnické hospodě.
Gaiman, kreativní spisovatel s nenapodobitelným tvůrčím géniem, nás pomocí své literární alchymie přenáší hluboko do neprobádané země, kde se fantastické stává skutečným a každodenní jasně žhne. Předběžné varování, plné divů a hrůz, překvapení a pobavení, je pokladnice literárních požitků, které zaměstnají mysl, sevřou u srdce a zatřesou s duší.
Váz., 288 str., překlad Petr Caha, Viktor Janiš a Richard Podaný, cena 389 Kč, vyšlo 29.7.2021

OBSAH:
Povídky:
— Lunární labyrint
— Ta záležitost s Cassandrou
— Dolů k temnému moři
— "Pravda je jeskyně v černých horách"
— Dobrodružný příběh
— Oranžová
— Kalendář příběhů
— Případ smrti a medu
— Muž, který zapomněl Bradburyho
— Jeruzalém
— Klik klak chřestivak
— Invokace nezvědavosti
— "A plakat jako Alexandr"
— Bezčasí
— Démanty a Perly: pohádka
— Návrat hubeného vévody
— Ženské koncovky
— Spáč a vřeteno
— Černý pes

Poezie:
— Dělám na židli
— Moje poslední domácí
— Dodržovat formality
— Čarodějčiny činy
— Relig Odhráin